Discover answers to your questions with Westonci.ca, the leading Q&A platform that connects you with knowledgeable experts. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in various areas. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

If a 16 oz package of cereal is $4.00, then what is the unit rate: 1 oz/.25 or .25/1 oz?

Sagot :

Answer:

1 ounce package of cereal will cost 4÷16=$0.25. $1 = 100 cents. $0.25=0.25x100= 25 cents. Unit cost of package is 25 cents.

Step-by-step explanation:

Answer:

first answer.

Step-by-step explanation: