Welcome to Westonci.ca, the ultimate question and answer platform. Get expert answers to your questions quickly and accurately. Discover comprehensive answers to your questions from knowledgeable professionals on our user-friendly platform. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

A booth at the farmer’s market has fresh goat cheese in three sizes of containers. The big container is 30 ounces and costs $9.00. The medium container is 15 ounces and costs $4.95. The small container is 8 ounces and costs $2.00.

What is the cost per ounce for each container size?
What size is the best buy? Explain your reasoning.


Sagot :

Answer:

Big Container- $0.30

Medium: $0.33

small: $0.25

Step-by-step explanation:

you divided the number of ounces by the cost

for example- 30/9

small would be the best to by because it is the least cost per ounce