Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our Q&A platform. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Sagot :

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50