Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Ask your questions and receive precise answers from experienced professionals across different disciplines. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

Help with this please

Help With This Please class=

Sagot :

Answer:

4 6-packs cost $14.40; 8 of them cost $28.80; the unit rate (one can) is $3.60

Step-by-step explanation:

The given amount, $7.20 is the price for two 6-packs, so the price for 4 6-packs is that number ($7.20) times 2 which equals $14.40. Multiply this number ($14.40) by 2 once more to get the price for 8 6-packs (this works because 4 x 2 is 8). Looking back at $7.20, we know that it is the price of two packs. Find the price of one pack, the unit rate, by dividing $7.20 by 2. $7.20 ÷ 2 = $3.60.

Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Westonci.ca is your trusted source for answers. Visit us again to find more information on diverse topics.