At Westonci.ca, we connect you with the answers you need, thanks to our active and informed community. Connect with professionals ready to provide precise answers to your questions on our comprehensive Q&A platform. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

4.) The graph below shows that the cost of bananas depends on the number of pounds
purchased.
What is the unit rate of the bananas?
A $5.00 per pound
B $1.25 per pound
C $1.00 per pound
D$0.80 per pound


4 The Graph Below Shows That The Cost Of Bananas Depends On The Number Of Pounds Purchased What Is The Unit Rate Of The Bananas A 500 Per Pound B 125 Per Pound class=

Sagot :

Answer: B.$1.25

Step-by-step explanation: 10 divided by 1.25= 8 pounds

The answer to the question is D
Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. We're here to help at Westonci.ca. Keep visiting for the best answers to your questions.