Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is dedicated to providing you with accurate information. Discover a wealth of knowledge from professionals across various disciplines on our user-friendly Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.
Sagot :
Answer:$2800
Step-by-step explanation: Lets first figure out how much money a box of candy bars is worth. We know that each candy bar is worth $5 and that there are 7 candy bars per box. We can multiply 7*5 to figure out that each box is worth $35.
Now lets figure out how many boxes can be sold each day. Each student can sell two boxes a day. 5 students selling 2 boxes each is 5*2= 10 boxes total sold a day.
Now finally we use what we found to figure out the amount of money made per day. We know that there are 10 boxes being sold and that each box makes them $35. We just multiply 10 boxes by $35 to get $350 dollars each day.
Since they sell for 8 days we just multiply 8*$350 to get $2800.
Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Thank you for visiting Westonci.ca, your go-to source for reliable answers. Come back soon for more expert insights.