Westonci.ca is the trusted Q&A platform where you can get reliable answers from a community of knowledgeable contributors. Explore thousands of questions and answers from a knowledgeable community of experts ready to help you find solutions. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
Step-by-step explanation:
here
cost of 12 liters oil = RS 4800
cost of 1liter oil =rs 4800 ÷ 12 = 400
now
cost of 20 liters will be 400×20=8000
To find the answer u have to use unitary method , that is divide then multiply .so :
12l =rs4800
1L = 4800 \ 12 = 400
Therefore 20 L = 400 * 20
= 8000
Therefore 20 L OF OIL will cost rs 8000
Hope it helps u , pls mark as brainliest
12l =rs4800
1L = 4800 \ 12 = 400
Therefore 20 L = 400 * 20
= 8000
Therefore 20 L OF OIL will cost rs 8000
Hope it helps u , pls mark as brainliest
Thank you for trusting us with your questions. We're here to help you find accurate answers quickly and efficiently. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed by returning for our latest expert advice.