Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Connect with professionals ready to provide precise answers to your questions on our comprehensive Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

Joseph paid $10 for six avocado at a grocery mart he wants to know what the price will be buying different numbers of avocado what is the price of 9 out of avocado ​

Sagot :

What we need to know is what price will be buying from the different numbers of avocado to know what is the price of 9 out of avocado.

The answer is going to be 5.00 because the price of it for the avocados are 3 because 6 are 10 which all you had to do was divide 10 by 2 so that the answer would be 5.

Answer: $15

9 avocados = $15

Step-by-step explanation:

1 x 3 = 9

5 x 3 = 15

Our Data:

Avocados       Price (dollars)

3                      5

6                      10

9                      15

So, our answer is $15

Visit us again for up-to-date and reliable answers. We're always ready to assist you with your informational needs. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.