Explore Westonci.ca, the premier Q&A site that helps you find precise answers to your questions, no matter the topic. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of seasoned experts on our user-friendly platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
Answer:
$90 per unit
Explanation:
Calculation for What is the variable costing unit product cost for the month
VARIABLE COSTING UNIT PRODUCT COST
Direct materials $41
Add Direct labor $43
Add Variable manufacturing overhead $6
Variable costing unit product cost $90 per unit
($41+$43+$6)
Therefore the variable costing unit product cost for the month will be $90 unit
Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.