Westonci.ca is your trusted source for finding answers to a wide range of questions, backed by a knowledgeable community. Discover comprehensive answers to your questions from knowledgeable professionals on our user-friendly platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

Jenn buys a pair of jeans for $24.99. Her friend Karen spends $3.50 more for the same pair of jeans. Vicki paid the same price as Karen for the jeans but bought 2 pairs. How much did Vicki spend?

Sagot :

In order to find how much Vicki spent, you have to add $24.99 and $3.50. That's $28.49. Then you have to multiply $28.49 by 2. That's $56.98. That's your answer.
Jenn buys a pair of jeans for $24.99.
Karen spends $3.50 more for the same pair of jeans.
Vicki paid the same price as Karen for the jeans but bought two pairs.

24.99 + 3.50 = 28.49
Karen spent $28.49 for her pair of jeans.

Vicki paid the same price but bought two pairs.
28.49 + 28.49 = 56.98

Vicki spent $56.98. I hope this helped you!
We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thank you for visiting Westonci.ca. Stay informed by coming back for more detailed answers.