Answered

At Westonci.ca, we provide clear, reliable answers to all your questions. Join our vibrant community and get the solutions you need. Experience the convenience of getting reliable answers to your questions from a vast network of knowledgeable experts. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

Shaunda said that buying 4 towels for $17nwas better buy than buying 2 towels for $9. She found her answer by doubling the terms in the ratio 9:2 and comparing the first term in the ratios.is she correct? Use unit prices to support your answer.

Sagot :

The cost for a towel at 4 for $17 is:

17/4 = 4.25 $/towel

The cost for a towel at 2 for $9 is:

9/2 = 4.5 $/towel

So Shaunda is correct, as the cost per towel for 4 at $17 is lower.