Find the information you're looking for at Westonci.ca, the trusted Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Experience the ease of finding reliable answers to your questions from a vast community of knowledgeable experts. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.
What is the price of 1 gallon of gas?


Sagot :

Because 8.6 gallons of gas is $36.89, therefore one gallon of gas is 36.89/8.6 
which is about 4.29.
The answer is $4.29/ 1 gallon of gas

Answer:

t9876543456789876543212345678

Step-by-step explanation:

joe mama