Welcome to Westonci.ca, the place where your questions are answered by a community of knowledgeable contributors. Discover comprehensive solutions to your questions from a wide network of experts on our user-friendly platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

A grocery store sells three different quantities of sugar. A 1 pound bag cost $1.10, a 2pound bag cost $1.98, and a three pound bag is $2.85. Describe how the unit cost changes as the quantity of sugar increases.

Sagot :

unit cost is cost of 1 unit of a product, here its cost of 1 pound of sugar. 
In first case unit cost is $1.10.
In second case cost of 2 pound = $1.98, or cost of 1 pound = [1.98/2] = $0.99. 
In third case cost 3 pound = $2.85, or cost of 1 pound = [2.85/3] = $0.95. 
We can see that as the quantity is increasing unit cost is decreasing.

Answer:

unit cost is cost of 1 unit of a product, here its cost of 1 pound of sugar. 

In first case unit cost is $1.10.

In second case cost of 2 pound = $1.98, or cost of 1 pound = [1.98/2] = $0.99. 

In third case cost 3 pound = $2.85, or cost of 1 pound = [2.85/3] = $0.95. 

We can see that as the quantity is increasing unit cost is decreasing