Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, brought to you by a community of experts. Discover a wealth of knowledge from experts across different disciplines on our comprehensive Q&A platform. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

a bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen?

Sagot :

$3.50 for 4 muffines

Divide 3.50 by 4 which is .870

.875 is per muffin, to multiply by a dozen, multiply by 12

.875×12=10.00

The price for 12 muffins is $10.00

The correct answer is: $10.5

Explanation:

4 muffins are of $3.50

1 muffin is of [tex] \frac{\textdollar3.50}{4} =\frac{7}{8} = \textdollar0.875 [/tex]

1 dozen (12 muffins) is of [tex]\textdollar0.875 [/tex] * 12 = $10.5 (answer)