Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, brought to you by a community of experts. Discover a wealth of knowledge from experts across different disciplines on our comprehensive Q&A platform. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.
Sagot :
$3.50 for 4 muffines
Divide 3.50 by 4 which is .870
.875 is per muffin, to multiply by a dozen, multiply by 12
.875×12=10.00
The price for 12 muffins is $10.00
Divide 3.50 by 4 which is .870
.875 is per muffin, to multiply by a dozen, multiply by 12
.875×12=10.00
The price for 12 muffins is $10.00
The correct answer is: $10.5
Explanation:
4 muffins are of $3.50
1 muffin is of [tex] \frac{\textdollar3.50}{4} =\frac{7}{8} = \textdollar0.875 [/tex]
1 dozen (12 muffins) is of [tex]\textdollar0.875 [/tex] * 12 = $10.5 (answer)
Thank you for trusting us with your questions. We're here to help you find accurate answers quickly and efficiently. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.