Discover the best answers at Westonci.ca, where experts share their insights and knowledge with you. Discover a wealth of knowledge from professionals across various disciplines on our user-friendly Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

One pound of chicken costs $3.Jim buys 8 and 2/3 pounds of chicken.how much does jim pay for the chicken?

Sagot :

8x3= 24
1/3= .33
2/3= .66
$24.66