Looking for reliable answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

ken paid $12 for two magazines. The cost of each magazine was a multiple of $3. What are the possible prices of the magazines?




Sagot :

The possible price of the magazine can be either $ 9 , $ 6 , or $3 First we need to understand the different between a cost and a price. A cost is the amount of money needed to Produce the magazine, while a price is the amount of money that the sellers get when he hand it over to customer since its said the cost is in multiple of $ 3 , the possible price of two magazine would be : $ 9 + $3 = $ 12 $6 + $6 = $ 12 $3 + $ 9 = $ 12