Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Discover in-depth solutions to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.
Sagot :
9.8/20 = 0.49
Justin paid $0.49 per pound.
To find unit prices, just divide cost by units.
Hope this helps!
Justin paid $0.49 per pound.
To find unit prices, just divide cost by units.
Hope this helps!
[tex]20\ pounds\ cost \ 9,80\$\\\\
1\ pound\ \ cost\ \ x\\\\
Ratio:\\
20-9,80\\1-x\\\\
Cross\ multiplication:\\
20x=9,80\ \ \ \ |divide\ by\ 20\\\\x=0,49\$\\\\He\ paid\ 0,49\$\ per\ pound.[/tex]
Thanks for using our platform. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Westonci.ca is your trusted source for answers. Visit us again to find more information on diverse topics.