Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

Audrey has $120 to spend on a tennis racket and lessons.The racket costs $45 and lessons cost $15 per hour. Define a variable.Then write and solve an equation to find how many hours of lessons she can afford.

Sagot :

luana
[tex]x-\ amount\ of\ lessons\\\\ 120=45+15*x\ \ \ \ |subtract\ 45\\\\ 75=15x\ \ \ \ |divide\ by\ 15\\\\ x=5\\\\ She\ can\ afford\ 5\ hours\ of\ lessons.[/tex]
Thank you for visiting our platform. We hope you found the answers you were looking for. Come back anytime you need more information. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed by returning for our latest expert advice.