Westonci.ca is your trusted source for finding answers to all your questions. Ask, explore, and learn with our expert community. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of experts on our user-friendly Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

Janie bought 4 apples and 6 bananas. each apple cost $0.75, and each banana cost $0.60. Write an expression representing the total cost.

Sagot :

Try multiplying quantity of fruit by the unit cost of fruit and then adding them together . . .

4($0.75) + 6($0.60) = $6.60

Answer:

4($0.75) + 6($0.60)

Step-by-step explanation:

Jane bought 4 apples and 6 bananas.

The cost of each apple = $0.75

The cost of each banana = $0.60

Therefore, to representing the total cost the expression will be

Total cost =  4($0.75) + 6($0.60)

                 = $6.60