Westonci.ca is the ultimate Q&A platform, offering detailed and reliable answers from a knowledgeable community. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing precise answers to your questions in different areas. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.
Sagot :
30/$50=12(the dozen)/x. x is the cost of a dozen carnations. Cross multiply for 30x=600. Divide both sides by 30 to get x by itself. x=20. $20 per dozen.
Let's create a ratio of amount to price
if
30:$50
then
12:x
30/12 = 2.5
50/2.5 = 20
30:$50
12:$20
Another way of looking at it is like this:
If 30, costs $50, then each 3 would cost $5. Four groups of 3 in 12. 4 * $5 = $20
if
30:$50
then
12:x
30/12 = 2.5
50/2.5 = 20
30:$50
12:$20
Another way of looking at it is like this:
If 30, costs $50, then each 3 would cost $5. Four groups of 3 in 12. 4 * $5 = $20
We appreciate your visit. Hopefully, the answers you found were beneficial. Don't hesitate to come back for more information. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. We're here to help at Westonci.ca. Keep visiting for the best answers to your questions.