Get reliable answers to your questions at Westonci.ca, where our knowledgeable community is always ready to help. Explore thousands of questions and answers from knowledgeable experts in various fields on our Q&A platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

What is the cost of the following?

6 cans of corn at 3 / $1.00
3 boxes of cereal at $0.99 each
1 loaf of bread at $0.45 each
6 lbs. Of  apples at 2 lbs. For $0.80
1 box of jello at 2 / $0.54




Sagot :

luana
[tex]1.\\ 6\ cans\\ 3\ cans\ cost\ 1\$\\ 1\ can\ cost\ \frac{1}{3}\$\\ 6*\frac{1}{3}\$=\frac{6}{3}\$=2\$\\\\ \textbf{6\ cans\ cost\ 2\$}\\\\2.\\ 3\ boxes\ of\ cereal\\1\ box\ costs\ 0,99\$\\ 3*0,99\$=2,97\$\\\\ \textbf{3\ boxes\ of\ cereal\ cost\ 2,97\$.}\\\\ 3.\\ 1\ loaf\ of\ bread\ cost\ 0,45\$\\ 1*0,45=0,45\$\\\\ \textbf{One\ loaf\ of\ bread\ costs\ 0,45\$}\\\\ 4.\\ 6\ lbs\\ 2\ lbs\ cost\ 0,8\$\\ 1\ lbs\ costs\ 0,4\$\\ 6*0,4\$=2,4\$\\\\ \textbf{6\ lbs\ of\ aplles\ cost\ 2,4\$}[/tex][tex]5.\\ 1\ box\ of\ jello\\ 2\ boxes\ of\ jello\ cost\ 0,54\$\\ 1\ box\ costs\ \frac{0,54\$}{2}=0,27\$\\\\ \textbf{1\ box\ of\ jello\ costs\ 0,27\$.}[/tex]
We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. Thank you for visiting Westonci.ca. Stay informed by coming back for more detailed answers.