Westonci.ca is the ultimate Q&A platform, offering detailed and reliable answers from a knowledgeable community. Connect with a community of experts ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

Devon is trying to find the unit price on a 6 pack of energy drink on sale for $2.99. His sister says that at that price each energy drink would cost just over $2.00. Is she is correct and how do you know? If she is not how would Devon's sister find the correct price?

Sagot :

No, she is incorrect, to find the unit price you would divide the total price by the number of items. In this case 2.99/6 and that would be your unit price, in this case about ¢50.

For this case, the unit cost can be found through the following relationship:

[tex]Unit cost = \frac{total Cost}{Number Of Items}[/tex]

Substituting values in the given equation we have:

[tex] Unit cost = \frac{2.99}{6} [/tex]

[tex] Unit cost = 0.50 [/tex]

We note then that Devon's sister is wrong :

Answer:

Devon's sister is wrong

The correct unit price is:

[tex] Unit cost = 0.50 [/tex]