breia
Answered

Westonci.ca offers fast, accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need now. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

WHAT Is the rate and unit rate of $7.96 for 5 Pounds

Sagot :

To calculate unit rate, you are simply finding the unit ($) per rate (pound).  Start by setting up a ratio, in this case, you have $7.96 per 5 pounds.  You want to find the price per pound.  Fractions are just another way to write a division problem, so divide.

$7.96/5 = approx. $1.59 per pound

Hope this helps!