Answered

Discover the answers you need at Westonci.ca, where experts provide clear and concise information on various topics. Join our Q&A platform and connect with professionals ready to provide precise answers to your questions in various areas. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

A 12 ounce bag of birdseed costs $3.12. A 16-ounce bag of birdseed costs $3.84. Which is the better deal. How much money per ounce would you save by buying that size bag instead of the other.


That is the question. Super confused and dont know how to anser plz plz plz help!!!!!!!!


Sagot :

The 16 ounce $3.84 bag is the better deal because one ounce of that would be $0.24 whereas the 12 ounce $3.12 one would be $0.26 for one ounce. You would save 2 cents per ounce