Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Experience the convenience of getting reliable answers to your questions from a vast network of knowledgeable experts. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

A company invests [tex]$12,000 to produce a product that will sell for $[/tex]61.85. Each unit costs [tex]$7.20 to produce. (a) How many units must the company sell to break even? units (b) How many units must the company sell to make a profit of $[/tex]105,000?
units


Sagot :