Welcome to Westonci.ca, your go-to destination for finding answers to all your questions. Join our expert community today! Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

Linda fishes for mahi mahi at a cost of $10 per ton, whille Tessa fishes at a cost of $8 per ton Both have one 1,000-ton ITO and the current market price is $19 perton If Linda offered to sell her ITQ to Tessa for $3,000, she and Tessa would:

a. make the sale because they're both better off
b. not make the sole because Linda is better off and Tessa is not
c. not make the cause nether is better off
d. not make the sale, because Test is better of and Lindas not