At Westonci.ca, we provide reliable answers to your questions from a community of experts. Start exploring today! Our platform connects you with professionals ready to provide precise answers to all your questions in various areas of expertise. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

A lotion is made from an oil blend costing $1.50 per ounce and glycerin costing $1.00 per ounce. Four ounces of lotion costs $5.50.

A table titled Lotion, showing Ounces, Cost per Ounce, and Total. The first row shows, Oil Blend, and has 4 minus g, 1.50, and x. The second row shows Glycerin, and has g, 1.00, and blank. The third row shows, Mixture, and has 4, blank, and 5.50.

Which value could replace x on the table?

(4 – g) 1.5

(4 – g)g