Welcome to Westonci.ca, the place where your questions are answered by a community of knowledgeable contributors. Our Q&A platform offers a seamless experience for finding reliable answers from experts in various disciplines. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

At a factory, the cost of making different numbers of toothbrushes is shown in the table below.




A linear function models the cost based on the number of toothbrushes made. Which statement about the rate of change of this function is true?


The cost increases by $1.50 for each additional toothbrush made.
The cost increases by $1.50 for each additional toothbrush made.

The cost increases by $4.50 for each additional toothbrush made.
The cost increases by $4.50 for each additional toothbrush made.

The cost increases by $9.00 for each additional 3 toothbrushes made.
The cost increases by $9.00 for each additional 3 toothbrushes made.

The cost increases by $18.00 for each additional 3 toothbrushes made.