Welcome to Westonci.ca, the place where your questions find answers from a community of knowledgeable experts. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

Jadyn sells a mixture of gummy bears and Sour Patch Kids for 3.40 per pound. To make the mixture, she uses Haribo gummy bears that cost $3.50 per pound and Sour Patch Kids that cost $3.00 per pound. She mixes 10 pounds at a time. How many pounds of gummy bears does Jadyn use? Using the variable c, write an equation to represent the equation?​