Discover the answers you need at Westonci.ca, a dynamic Q&A platform where knowledge is shared freely by a community of experts. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

Mrs. Perky bought 2 3/4 gallons of blue paint. Each gallon of blue paint cost $19.50. Mrs. Perky also bought 1 1/3 gallons of orange paint. Each gallon of orange paint cost $16
Round each number to the nearest WHOLE number, and determine the amount it cost for EACH colored paint.

What was the total cost of paint using your estimated values?

Refer to the previous question, does your estimated total seem reasonable to the actual total