At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Explore in-depth answers to your questions from a knowledgeable community of experts across different fields. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

You bought 8 apples at the store. The total cost was $6.00.
Let c be the cost of one apple.
Write and solve an equation to find the cost of one apple.