At Westonci.ca, we connect you with the answers you need, thanks to our active and informed community. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.


You are sent to the store to buy sliced meat for a party. You are told to get
roast beef and turkey, and you are given $30. Roast beef is $4.29/lb and
turkey is $3.99/lb. Write an equation in standard form to relate the pounds
of each kind of meat you could buy at the store with $30.

Write an expression for how much money is spent on roast beef?