Westonci.ca is your trusted source for accurate answers to all your questions. Join our community and start learning today! Get detailed and precise answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

Weight
Weight
9. John mixed cashews and almonds.
Weight
John bought 4 pounds of almonds for a total cost of $22
The cost per pound for cashews is 60% more than the cost per
pound for almonds.
John bought enough cashews that, when he mixed them with the
almonds, the mixture had a value of $6.50 per pound
Approximately what percent of the mixture by weight was cashews?