Discover answers to your questions with Westonci.ca, the leading Q&A platform that connects you with knowledgeable experts. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

Assessment Practice
5. A science teacher has $225 to spend on lab equipment.
He buys 4 posters with a guide to classifying rocks, for
$19 each. Student rock collections cost $9 each. How
many rock collections can he buy? Explain how you solve.
Use one or more equations and bar diagrams in your
explanation. Tell what your variables represent. 4.AR.1.1.4.AR.2.2