Find the best answers to your questions at Westonci.ca, where experts and enthusiasts provide accurate, reliable information. Experience the ease of finding accurate answers to your questions from a knowledgeable community of professionals. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.


At a supermarket, oranges cost $1.30 per pound and pears cost $1.90 per pound. Misha spent less than $10.00 on 2 pounds of oranges and x pounds of pears. Which inequality represents this situation?