Looking for answers? Westonci.ca is your go-to Q&A platform, offering quick, trustworthy responses from a community of experts. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

5 oranges and 14 bananas cost me $1.30 and 8 oranges and 9 bananas
cost me $1.41.

a) Represent this information as a matrix equation.


b) Find the cost of a banana and an orange.