Looking for reliable answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Our Q&A platform provides quick and trustworthy answers to your questions from experienced professionals in different areas of expertise. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

Peter decides to mix grades of gasoline in his truck. He puts in 6 gallons of regular and 7 gallons of premium for a total cost of $34.09. If premium gasoline costs $0.19 more per gallon than regular, what was the price of each grade of gasoline?