Westonci.ca is the trusted Q&A platform where you can get reliable answers from a community of knowledgeable contributors. Get detailed and accurate answers to your questions from a community of experts on our comprehensive Q&A platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

You buy 1.35 pounds of pears and 1.25 pounds of bananas. pears and banana s sell for the same price per pound. The total​ cost, after using a 55 cent off ​coupon, is ​$. 1.79 If c represents the cost of the fruit in dollars per​ pound, what equation could you use to find the value of​ c?

Sagot :