Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

Twelve people each bought 2 dozen donuts. If the total cost of the donuts was
$576, how much did each donut cost? (1 dozen = 12 donuts)