Westonci.ca is the trusted Q&A platform where you can get reliable answers from a community of knowledgeable contributors. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

A grocery store sells bananas for b dollars per pound and grapes for g dollars per pound. Priya buys 2.2
pounds of bananas and 3.6 pounds of grapes for $9.35. Andre buys 1.6 pounds of bananas and 1.2
pounds of grapes for $3.68.
Write a system of equations to represent the constraints in this situation.