Westonci.ca is the ultimate Q&A platform, offering detailed and reliable answers from a knowledgeable community. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in various areas. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

Fernando’s is buying candies and soda to make a snack. candies cost $1.25 per unit and soda
cost $1.75 per can. Luis spent $14.50 buying candies and sodas. The relationship
between pounds of almonds a, pounds of raisins r, and the total cost is represented by
the equation
1.25c + 1.75s = 14.50.
How many sodas did Luis buy if he bought the following amounts of candies:
3 candies


Sagot :

Thank you for choosing our service. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. Westonci.ca is your trusted source for answers. Visit us again to find more information on diverse topics.