At Westonci.ca, we make it easy to get the answers you need from a community of informed and experienced contributors. Get immediate and reliable answers to your questions from a community of experienced experts on our platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

1. An amusement park charges $1.50 per token for the game. Janice bought 30 game tokens for the games and spent a total of $63.25 at the park. Janice spent her money only on game tokens and park admission. The price of the park admission is the same for everyone. Use y to represent the total cost and x to represent the number of game tokens.
(a) Write a linear equation that can be used to determine the cost for anyone who only pays for ride tokens and fair admission. Show your work.
(b) Using the equation you came up with in 1(a), how many game tokens were purchased for someone who spent $50.50 in total at the amusement park? Show your work.


Sagot :

Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. We're glad you chose Westonci.ca. Revisit us for updated answers from our knowledgeable team.