Westonci.ca is the ultimate Q&A platform, offering detailed and reliable answers from a knowledgeable community. Get quick and reliable answers to your questions from a dedicated community of professionals on our platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

John goes to the hardware store to purchase some lumber for a shed he's building. He first has to buy a log license for 20 dollars, from there each log will cost 15 dollars each.
If John buys x logs, write an expression to represent the total cost of the license and the logs John will purchase.
NEED ANSWERS