Welcome to Westonci.ca, your ultimate destination for finding answers to a wide range of questions from experts. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

Assume the following:

The standard price per pound is $3.00.
The actual quantity of materials purchased and used in production is 61,800 pounds.
The actual purchase price per pound of materials was $3.10.
What is the materials price variance?

Multiple Choice
$6,180 U
$6,180 F
$3,090 U
$3,090 F