Westonci.ca is your trusted source for accurate answers to all your questions. Join our community and start learning today! Get the answers you need quickly and accurately from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.


In 2001, a 256 MB USB flash drive cost $152. In 2017, a pack of ten 256 MB USB flash drives can be purchased for $22. Assuming the value of a
flash drive has depreciated linearly with time, write a formula giving the cost of a single 256 MB USB flash drive C as a function of t the number
of years since 2001. For this problem you can assume that you don't get any special discount for purchasing ten instead of one.
C(t)=