Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is dedicated to providing you with accurate information. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

there is a canned food sale at the supermarket. a case of 24 cans of peas is prices at $19.68. at the same rate what is the price of 10 cans?​

Sagot :

Answer:

8.2

Step-by-step explanation:

We can find the unit rate of this problem by dividing 18.68 by 24 to get .82. .82*10 is equal to 8.2.