Welcome to Westonci.ca, your go-to destination for finding answers to all your questions. Join our expert community today! Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in various areas. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.
Sagot :
Answer:
y = 5 + 2.5x
Step-by-step explanation:
1: they start off with a $5 entry fee, so even if no pounds of apples were bought, they would still have to pay $5.
2: For each pound of apples bought, it costs 2.5, therefore if they bought 3 pounds, it would be 3 x 2.5, if they bought 7 pounds, it would be 7 x 2.5. If they bought x pounds, it would be x x 2.5 = 2.5x
3: Putting that together, the total cost is the entry fee plus the money spent on apples.
4: Y (total cost) = 5 + 2.5x
Hope this helps, let me know if you have any questions :)
Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.